2020 List of Offices up for Election

All Offices in order of Ballot Appearance

(Those listed with * file with the Secretary of States Office)
(Those listed with ** file with their respective City Clerks Office)

FEDERAL PARTISAN OFFICES

  • President and Vice President of the United States - 4 year term (will appear on General Election Ballot ONLY)
    • Incumbent - Donald J. Trump/Michael R. Pence (REP)
  • Representative in Congress, District 2*, 2 year term
    • Incumbent - Mark Amodei (REP)

DISTRICT PARTISAN OFFICES

  • State Senate District 15, 4 year term
    • Incumbent - Heidi S. Gansert (REP)
  • State Assembly District 24, 2 year term
    • Incumbent - Sarah Peters (DEM)
  • State Assembly District 25, 2 year term
    • Incumbent - Jill Tolles (REP)
  • State Assembly District 26, 2 year term
    • Incumbent - Lisa Krasner (REP)
  • State Assembly District 27, 2 year term
    • Incumbent - Teresa Benitez-Thompson (DEM)
  • State Assembly District 30, 2 year term
    • Incumbent - Greg Smith (DEM)
  • State Assembly District 31, 2 year term
    • Incumbent - Richard "Skip" Daly (DEM)
  • State Assembly District 32*, 2 year term
    • Incumbent - Alexis M. Hansen (REP)
  • State Assembly District 40*, 2 year term
    • Incumbent - Al Kramer (REP)

COUNTY PARTISAN OFFICES

  • County Commission District 1, 4 year term
    • Incumbent - Marsha Berkbigler (REP)
  • County Commission District 4, 4 year term
    • Incumbent - Vaughn Hartung (REP)

STATEWIDE NONPARTISAN OFFICES

  • Justice of the Supreme Court, Seat B*, 6 year term
    • Incumbent - Mary "Kris" Pickering
  • Justice of the Supreme Court, Seat D*, 6 year term
    • Incumbent - Mark Gibbons
  • Court of Appeals Judge, Department 3*, 6 year term
    • Incumbent - Bonnie A. Bulla (appointed Feb. 2019; must run in 2020 to fill the remainder of the unexpired term which ends in 2022)

DISTRICT NONPARTISAN OFFICES

  • District Court Judge, Department 1, 6 year term
    • Incumbent - Kathleen M. Drakulich
  • District Court Judge, Department 2, Family Court, 6 year term
    • Incumbent - Dixie Grossman
  • District Court Judge, Department 3, 6 year term 
    • Incumbent - Jerry Polaha
  • District Court Judge, Department 4, 6 year term 
    • Incumbent - Connie Steinheimer
  • District Court Judge, Department 5, Family Court, 6 year term
    • Incumbent - Cynthia Lu
  • District Court Judge, Department 6, 6 year term
    • Incumbent - Lynne Simons
  • District Court Judge, Department 7, 6 year term
    • Incumbent - Egan Walker
  • District Court Judge, Department 8, 6 year term
    • Incumbent - Barry L. Breslow
  • District Court Judge, Department 9, 6 year term
    • Incumbent - Scott N. Freeman
  • District Court Judge, Department 10, 6 year term
    • Incumbent - Elliott A. Sattler
  • District Court Judge, Department 11, Family Court, 6 year term
    • Incumbent - Chuck Weller
  • District Court Judge, Department 12, Family Court, 6 year term
    • Incumbent - Frances Doherty
  • District Court Judge, Department 13, Family Court, 6 year term
    • Incumbent - Bridget Robb Peck
  • District Court Judge, Department 14, Family Court, 6 year term
    • Incumbent - Tamatha R. Schreinert
  • District Court Judge, Department 15, 6 year term
    • Incumbent - David Hardy
  • District Court Judge, Department 16, Family Court, 6 year term
    • Vacant (new seat created by AB 43 in 2019 Legislative session)
  • State Board of Education, District 2*, 4 year term
    • Incumbent - David Carter
  • University of Nevada Regent, District 10, 6 year term
    • Incumbent - Rick Tracho
  • School Board Trustee, District A, 4 year term
    • Incumbent - Scott Kelley
  • School Board Trustee, District D, 4 year term
    • Incumbent -  Malena Raymond
  • School Board Trustee, District E, 4 year term
    • Incumbent - Angela D. Tyalor, Ph.D
  • School Board Trustee, District G, At-Large, 4 year term
    • Incumbent - Katy Simon Holland
     General Improvement Districts
  • Gerlach General Improvement District, 3 seats, 4 year term
    • Incumbents - Roberta "Bobbie" Barlow, John Carter & Judy Conley
  • Grand View Terrace Water Board, 3 seats, 4 year term
    • Incumbents - Thurman Carthen, Laura Porter & Jason Carthen
  • Incline Village General Improvement District, 3 seats, 4 year term
    • Incumbents - Philip Horan, Peter W. Morris & Matthew Dent
  • North Lake Tahoe Fire Protection District, 3 seats, 4 year term
    • Incumbents - Jim Costalupes, Greg McKay & Susan Herron
  • Palomino Valley General Improvement District, 3 seats, 4 year term
    • Incumbents - Donald Otto, James Currivan & Martin Breitmeyer, III.
  • Sun Valley General Improvement District, 3 seats, 4 year term
    • Incumbents - Joseph D. Barstow, Carmen Ortiz & Michael Rider (appt. 9/2019; must run in 2020)
  • Verdi TV District, 2 seats, 4 year term
    • Incumbents - H R "Bud" Mosconi & Michelle Zunino Banbury

CITY OF RENO OFFICES

  • Reno City Council, Ward 1**, 4 year term
    • Incumbent - Jenny Brekhus
  • Reno City Council, Ward 3**, 4 year term
    • Incumbent - Oscar Delgado
  • Reno City Council, Ward 5**, 4 year term
    • Incumbent - Neoma Jardon
  • Reno City Council, At-Large**, 4 year term
    • Incumbent - Devon Reese
  • Reno Municipal Court Judge, Department 1**, 6 year term
    • Incumbent - Gene Drakulich

CITY OF SPARKS OFFICES

  • Sparks City Council, Ward 1**, 4 year term
    • Incumbent - Donald Abbott
  • Sparks City Council Ward 3**, 4 year term
    • Incumbent - Paul Anderson
  • Sparks City Council Ward 5**, 4 year term
    • Incumbent - Kristopher Dahir
  • Sparks City Attorney**, 4 year term
    • Incumbent - Chet Adams
  • Sparks Municipal Court Judge, Department 1**, 6 year term
    • Incumbent - Barbara McCarthy